Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Jim Wallace
Full Name: James Price Wallace
Date of birth: April 8, 1928
Date of death: April 17, 2017

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 6 Jan 9, 1973 - Dec 20, 1974 63rd (1) (2) (3)   Democrat Houston / Harris Senate President Pro Tempore (63rd)   Harris
S 6 Jan 12, 1971 - Jan 9, 1973 62nd   Democrat Houston / Harris   Harris
(1) 63rd Legislature - Senate President Pro Tempore, Ad Interim 1st C.S., elected 12/20/1973. Senate Journal.
(2) In Senate, Lindon Williams, in special election 1/11/1975, sworn 1/14/1975, succeeded James P. Wallace, resigned 12/20/1974. In House, Anthony Polumbo, in special election 1/21/1975, sworn 1/23/1975, succeeded Lindon Williams, resigned 12/20/1974. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 63rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/10/1973, pp. 12-13. Drew 2-year term. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 62nd Legislature, R.S., SR 926. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • 63rd Legislature, R.S., SR 499. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch and photo, James Price Wallace, Associate Justice, Texas Supreme Court, 1981-1988. Justices of Texas, 1836-1986 (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin), 2004.
  • Biographical sketch and photo. Senate Biographies, 63rd Legislature, 1973.
  • Photo and biographical sketch, Supreme Court of Texas, April 1985, pp. 432-434. Texas Bar Journal.
  • Military Service Notes
  • United States Navy, 3 years. Justices of Texas, 1836-1986 (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin), 2004.
  • Texas Monthly's Best and Worst Legislators
  • Named one of 'The Best'. Best and Worst Legislators, 1973.
  • Photographs
  • Photograph. Jim Wallace, 62nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Jim Wallace, 63rd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 62nd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • 63rd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Other Resources
  • Railroad Commissioners Past through Present, with dates of service. Railroad Commission of Texas, 2007.
  • Memorial, June 2017, p. 400. Texas Bar Journal.
  • Committee Informationtop
    63rd R.S. - 1973
    Finance  
    Intergovernmental Relations (Chair) 
    Intergovernmental Relations Subcommittee on Fire Prevention (Chair) 
    Intergovernmental Relations Subcommittee on Interstate Compacts and Reciprocal Agreements  
    Intergovernmental Relations Subcommittee on Mass Transit  
    Jurisprudence  
    Jurisprudence Subcommittee on Civil Matters  
    62nd R.S. - 1971
    Banking  
    Coastal Lands and Waters  
    Commerce and Industry  
    Economic Development  
    Education  
    Federal Programs and Relations  
    Finance  
    Insurance  
    Jurisprudence  
    Labor and Management Relations  
    Licensing and Examining Boards, Interim (Chair) 
    Public Health (Vice Chair) 
    Public School Finance, Interim  
    Traffic Court System  
    Transportation  
    Urban Education  
    Vocational-Technical Education  
    Water and Conservation  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.