Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Carolyn Galloway Carolyn Galloway
Full Name: Carolyn Galloway

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 108 Jan 14, 1997 - Jan 12, 1999 75th   Republican Dallas / Dallas   Dallas
H 108 Nov 15, 1996 - Jan 14, 1997 74th (1) (2) (3) (4) (5) (6)   Republican Dallas / Dallas   Dallas
(1) Sworn 11/15/1996, Oaths of Office.
(2) In Senate, John J. Carona, in special election 6/1/1996, sworn 6/20/1996, succeeded John N. Leedom, resigned 3/19/1996. In House, Carolyn Galloway, in special election 11/5/1996, sworn 11/15/1996, succeeded John J. Carona, took oath of office as senator 6/20/1996. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Carona did not resign House seat; it became vacant when he took Senate oath of office 6/20/1996. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office.
(4) 75th Legislature - Galloway oath of office date. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office - Seniority Order.
(5) 1996 November Special Election. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-Current.
(6) Leedom resignation date; Carona Senate oath of office date. Texas Senate, Secretary of the Senate.
 
Biographical Notes and Resources top
Photographs
  • Photograph. Carolyn Galloway, 75th Legislature, Members of the 75th Legislature Texas House of Representatives (CD-RW)
  • Photograph. Carolyn Galloway, 75th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 74th session composite photo of House members (Ground floor corridor, north wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • 75th session composite photo of House members (Ground floor corridor, north wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Other Resources
  • Photo, political affiliation, and committee assignment. Capitol Women: Texas Female Legislators, 1923-1999, 2000.
  • Committee Informationtop
    75th R.S. - 1997
    Criminal Jurisprudence  
    Elections  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.