Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Rudy Esquivel Rudy Esquivel
Full Name: Rudolph S. "Rudy" Esquivel
Date of birth: March 18, 1925
Date of death: April 3, 1992

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 68-2 Jan 8, 1963 - Jan 12, 1965 58th (1)   Democrat San Antonio / Bexar   Bexar
H 68-2 Dec 22, 1961 - Jan 8, 1963 57th (2) (3)   Democrat San Antonio / Bexar   Bexar
(1) Sworn 11/23/1962. Oaths of Office.
(2) Sworn 12/22/1961. Oaths of Office.
(3) In Senate, Franklin S. Spears, in special election 12/16/1961, sworn 12/22/1961, succeeded Henry B. Gonzalez, elected Congressman, 25th District, 11/4/1961, resigned Senate seat 11/5/1961. Spears' first session in the Senate was 57th 3rd Called Session. In House, Rudy Esquivel, in special election 12/16/1961, took office 12/22/1961, succeeded Franklin S. Spears, resigned 12/14/1961. Esquivel's first session was 57th 3rd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 58th Legislature, R.S., HSR 287. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • 72nd Legislature, 4th C.S., HR 63. "[Justice Esquivel's] tireless efforts on behalf of the party helped pave the way for other Hispanics to win elective office." Member of Mexican American Bar Association and League of Latin American Citizens. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch included in Tejano Struggle for Representation, 2004.
  • Military Service Notes
  • United States Navy, World War II; United States Army, Korean War. "Justice Esquivel, a veteran of two foreign wars, served as an enlisted man in the United States Navy during World War II and as an artillery captain in the United States Army during the Korean Conflict; for his valor and patriotism, he was awarded the Bronze Star for meritorious service and was decorated with numerous military campaign ribbons." 72nd Legislature, 4th C.S., HR 63. Resolutions - Memorial.
  • Photographs
  • Photograph. Rudy Esquivel, 58th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 57th session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • 58th session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    58th R.S. - 1963
    Criminal Jurisprudence  
    Military and Veterans' Affairs  
    Penitentiaries  
    State Hospitals and Special Schools  
    57th R.S. - 1961
    Common Carriers  
    Criminal Jurisprudence  
    Education  
    Judiciary  
    Local and Uncontested Bills  
    Migrant Labor  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.