Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

R.S. Kimbrough

R.S. Kimbrough
Full Name: Robert Snead Kimbrough
Birth date: September 19, 1851
Death date: October 10, 1905

Terms of Service

  • Senate, 22nd (3) & 21st (1) (2) Legislatures
    1/8/1889 - 1/10/1893
    Democrat
  • House, 19th Legislature
    1/13/1885 - 1/11/1887
    Democrat
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(2) 21st Legislature - 1/8/1889, p. 1, listed as new member in roll call : "The credentials of the new members were presented, and the following Senators had the oath of office administered them by the Lieutenant Governor." Senate Journal .
(3) 22nd Legislature - 1/14/1891, p. 5. Seats formerly occupied by Townsend, Kimbrough & Burney were reserved for them, seat formerly occupied by his predecessor was reserved for Carter, those Sens. being absent. Kimbrough indefinitely excused. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site