Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James Postell Douglas

J.P. Douglas
Full Name: James Postell Douglas
Other surnames: Douglass
Birth date: January 7, 1836
Death date: November 27, 1901

Terms of Service

  • Senate, 15th (2) Legislature
    4/24/1876 - 1/14/1879
    Democrat
  • Senate, 12th (1) (3) (4) Legislature
    2/10/1870 - 1/14/1873
     
(1) J.P. Douglas declined qualifying in the provisional session, p. 4; qualified 2/10/1870, p. 5. House Journal .
(2) 15th Legislature - Senate District 7 not in roll call on First Day. Fifth Day, 4/24/1876, p. 72, "J.P. Douglass, Senator elect from the Seventh Senatorial District, came forward and took the oath of office." In drawing of Senatorial terms 4/27/1876, p. 98, drew "short term" (two years). Senate Journal .
(3) 12th Legislature, 1st C.S. - Drawing for Terms of Office, 5/2/1870, pp. 51-52. Drew 2-year term. Senate Journal .
(4) Party affiliation, Democrat. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Biographical sketch in "The State Capital: Extending the International Railroad to Austin - Personal Notices of Senators Elect," 2/27/1876, p. 1. Galveston Daily News .
  • DOUGLAS, JAMES POSTELL (1836-1901). Handbook of Texas Online .
  • Confederate States Army, Captain, field artillery battery attached to Greer's 3rd Texas Cavalry, "variously known as the First Texas Battery, the Dallas Light Artillery, the Good-Douglas Battery, and Douglas's Battery." Handbook of Texas Online .
  • Biographical sketch, pp. 14-16. Sketches of Legislators and State Officers, Fifteenth Legislature, 1876-1878 1876.
  • Biographical sketch, p. 29. Texans Who Wore the Gray 1907.
  • James Postell Douglas. Texas Burial Sites of Civil War Notables: A Biographical and Pictorial Field Guide 2002.
  • Biographical sketch and portrait, pp. 38-39, 132, Plate No. 53. Texas in the War, 1861-1865 1965.
LRL Home | View full site