Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

J.S. Mills

J.S. Mills
Full Name: John S. Mills
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 13th (1) Legislature
    1/14/1873 - 1/13/1874
    Republican
  • Senate, 12th (2) (3) Legislature
    2/8/1870 - 1/14/1873
     
(1) Included on roster of members of the 13th Legislature as a Republican. Directory of the Members of the Thirteenth Legislature of the State of Texas 1873.
(2) 12th Legislature, 1st C.S. - Drawing for Terms of Office, 5/2/1870, pp. 51-52. Drew 2-year term. Senate Journal .
(3) Party affiliation, Radical. Roster of members, 12th Legislature, 1870. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas .

Biographical Notes and Resources

Photographs

  • Photograph. J.S. Mills, State Preservation Board
  • Photograph. J.S. Mills, DeGolyer Library, SMU, Lawrence T. Jones III Collection.

Other Resources

LRL Home | View full site