Robert Fairchild

Robert Lewis Fairchild

Full Name: Robert Lewis Fairchild
Date of birth: January 31, 1929
Date of death: December 1, 2019

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 5 Jan 8, 1963 - Jan 12, 1965 58th (1)   Democrat Center / Shelby   Nacogdoches, San Augustine, Shelby
H 5 Jan 10, 1961 - Jan 8, 1963 57th   Democrat Center / Shelby   Panola, Shelby

(1) Sworn 11/20/1962. Oaths of Office.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Biographical sketch, Robert L. Fairchild, Fairchild, Price, Haley & Smith, L.L.P., 2018 edition, Vol. 1, pp. 93-95. State representative, 1961-64. Texas Legal Directory.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

58th R.S. - 1963
Appropriations  
Criminal Jurisprudence  
Game and Fisheries  
General Investigating (Chair) 
Judicial Districts (Chair) 
Judiciary  
57th R.S. - 1961
Common Carriers  
Conservation and Reclamation  
Contingent Expenses  
Game and Fisheries  
Judiciary  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.