Mrs. Lacy Stewart

Maribelle Stewart

Full Name: Marian Isabel "Maribelle" Stewart
Other surnames: Hamblen, Mills, Reich
Date of birth: December 1, 1912
Date of death: April 8, 1991

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 16 Apr 23, 1947 - Dec 3, 1948 50th (1)   Democrat Houston / Harris   Harris

(1) Maribelle (Mrs. W. Lacy) Stewart, in special election 4/19/1947, sworn 4/23/1947, succeeded her husband, W. Lacy Stewart, died 3/22/1947. She resigned 12/3/1948, and was succeeded for unexpired term in special election 1/9/1949, by J. Searcy Bracewell, Jr., sworn 1/11/1949. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

50th R.S. - 1947
Congressional Districts  
Counties and County Boundaries  
Criminal Jurisprudence  
Enrolled Bills (Chair) 
Insurance  
Labor  
Oil, Gas and Conservation  
Representative Districts  
Senatorial Districts  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.