John H. Kirby

John Henry Kirby

Full Name: John Henry Kirby
Date of birth: November 16, 1860
Date of death: November 9, 1940

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 19-5 Jan 11, 1927 - Jan 8, 1929 40th   Democrat Houston / Harris   Harris
H 15 Jan 14, 1913 - Jan 12, 1915 33rd   Democrat Houston / Harris   Harris

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

40th R.S. - 1927
Agriculture  
Appropriations  
Conservation and Reclamation  
Penitentiaries  
Revenue and Taxation  
33rd R.S. - 1913
Agriculture  
Anti-Tuberculosis Commission, Investigate  
Appropriations  
Banks and Banking  
Commerce and Manufactures (Chair) 
Constitutional Amendments  
Insurance  
Revenue and Taxation (Vice Chair) 
Visit State University, Special (Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.