J.H. Baugh

James Harvey Baugh

Full Name: James Harvey Baugh
Date of birth: March 11, 1884
Date of death: November 25, 1947

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 26 Jan 11, 1921 - Jul 31, 1923 37th (4)   38th (1) (2) (3)   Democrat Ballinger / Runnels   Brown, Coleman, Comanche, Concho, Erath, Llano, McCulloch, Mills, Runnels, San Saba

(1) "Senator Baugh Resigns to Become a Judge," 7/31/1923, p. 10. Austin Statesman.
(2) Baugh resigned 7/31/1923. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 38th Legislature - Roll Call of Holdover Senators, 1/9/1923, p. 1. Senate Journal.
(4) 37th Legislature - List of State Senators Elected at the General Election Held November 2nd, 1920, oath of office administered, 1/11/1921, pp. 2-3. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

  • 38th Legislature, 3rd Called Session, "On Members of the Senate," pp. 325-326. Senate Journal.

Biographical Sketches

Military Service Notes

  • United States Army, Colonel, World War I and World War II. "Justice Baugh also enjoyed a military career that spanned twenty-seven years. He was graduated from the First Officers Training Camp, Leon Springs, Texas, in 1917, and during World War I he served in the Judge Advocate General's Department. Having obtained the rank of major at the end of World War I, he remained in the army reserve and took an active part in bringing the Reserve Officer Training Corps to The University of Texas at Austin. He was ordered again to active duty in 1941 at the beginning of World War II, at the age of fifty-seven. Taking a two year leave of absence from the court, he served as Staff Judge Advocate General, San Antonio Air Service Command, Kelly Field, Texas. He returned to the Army Reserve and in 1944 retired as a colonel." Texas State Cemetery.

Other Resources

  • Mentioned in "Through the Years - San Saba Representatives in Legislative History," 4/1/1948, p. 9. San Saba News.

Photographs

  • Photograph. J.H. Baugh, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.H. Baugh, 37th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.H. Baugh, Texas Jurists Collection

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

38th R.S. - 1923
Constitutional Amendments  
Criminal Jurisprudence  
Insurance and Banking  
Military Affairs (Chair) 
Mining, Irrigation and Drainage  
Privileges and Elections (Vice Chair) 
State Affairs  
State Penitentiaries  
Stock and Stock Raising  
37th R.S. - 1921
Agricultural and Mechanical College Hazing Investigating (Chair) 
Commerce and Manufactures (Vice Chair) 
Congressional Districts  
Contingent Expense  
Counties and County Boundaries  
Military Affairs (Chair) 
Mining, Irrigation and Drainage  
Public Debts, Claims and Accounts  
Representative Districts  
Senatorial Districts  
Town and City Corporations  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.