Chas. L. Brachfield

Charles Louis Brachfield

Full Name: Charles Louis Brachfield
Date of birth: January 10, 1871
Date of death: June 6, 1947

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 8 Jan 8, 1907 - Jan 10, 1911 31st (1) (2) (3)   30th (4)   31st (1) (2) (3)   Democrat Henderson / Rusk Senate President Pro Tempore (31st)   Gregg, Harrison, Panola, Rusk, Shelby
S 8 Jan 13, 1903 - Jan 8, 1907 28th (6) (7)   29th (5)   Democrat Henderson / Rusk   Gregg, Harrison, Panola, Rusk, Shelby

(1) 31st Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 3/13/1909, 1st C.S. Senate Journal.
(2) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
(3) 31st Legislature - Roll Call of holdover Senators, 1/12/1909, pp. 1-2. Senate Journal.
(4) 30th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/8/1907, pp. 1-2. Senate Journal.
(5) 29th Legislature - Roll of holdover Senators, 1/10/1905, pp. 1-2. Senate Journal.
(6) 28th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/28/1903, pp. 107-108. Drew 4-year term. Senate Journal.
(7) 28th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/13/1903, pp. 1-2. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

31st R.S. - 1909
Commerce and Manufactures  
Constitutional Amendments  
Educational Affairs  
Finance  
H. Bascom Thomas Expulsion, Committee of the Whole Senate  
Insurance, Statistics and History  
Internal Improvements (Chair) 
Judiciary No. 1  
Labor (Vice Chair) 
Rules  
State Penitentiaries  
30th R.S. - 1907
Constitutional Amendments  
Internal Improvements (Chair) 
Judiciary No. 1  
Labor  
Privileges and Elections  
Public Printing  
State Affairs  
State Penitentiaries  
29th R.S. - 1905
Commerce and Manufactures  
Constitutional Amendments  
Judiciary No. 1  
Labor  
Military Affairs  
Stock and Stock Raising (Chair) 
Treasurer and Comptroller's Department  
28th R.S. - 1903
Commerce and Manufactures  
Insurance, Statistics and History  
Judiciary No. 2  
Labor (Chair) 
Privileges and Elections  
Public Lands and Land Office  
San Jacinto Battle Ground Picture Purchasing  
State Asylums  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.