Jens Moller

Jens Moller

Full Name: Jens Moller
Date of birth: April 1, 1846
Date of death: February 20, 1930

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 23 Jan 12, 1909 - Jan 10, 1911 31st (1)   Democrat Galveston / Galveston   Galveston

(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Obituary and photo, "Jens Moller Dies at Wichita Falls; Body to Come Here," 2/21/1930, pp. 1, 3. Mentions service to Galveston after the 1900 storm, as state representative in the legislature, and as pilot commissioner for the Port of Galveston from 1884-1910. Galveston Daily News.
  • Biographical sketch, Jens Moller, born 4/1/1846 in Skagen, Denmark; marriage to Maud Josephine Hamilton Wilson on 9/16/1890 in Galveston; died 1930 in Wichita Falls. "In 1910 he was elected representative from this district [Galveston] to the state legislature." Texas Historical Commission. [Historic Marker Application: Maud Moller House], 1827 Ball Avenue, Galveston, 10/18/1983, pp. 3-4. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).

Other Resources

  • Jens Moller, birth date 4/1/1846 in Denmark, death date 2/20/1930 in Wichita Falls, Wichita County, Texas; retired cotton merchant. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • 31st Legislature (1909) - Jens Moller, postoffice Galveston, nativity Denmark, age 63 (born circa 1846), retired merchant, 63 years in Texas, Democrat. Texas Legislative Manual.

Photographs

  • Photograph. Jens Moller, 31st Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

31st 1st C.S. - 1909
Common Carriers  
Forestry  
Insurance  
Irrigation  
State Affairs  
31st R.S. - 1909
Common Carriers  
Forestry  
Penitentiaries Investigating  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.