T.J. Brown

Thomas Jefferson Brown

Full Name: Thomas Jefferson Brown
Date of birth: July 24, 1836
Date of death: May 26, 1915

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 27 Jan 13, 1891 - Sep 5, 1892 22nd (1) (2)   Democrat Sherman / Grayson   Grayson
H 27 Jan 8, 1889 - Jan 13, 1891 21st (3) (4) (5)   Democrat Sherman / Grayson   Grayson

(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) Brown resigned 9/5/1892. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(4) Democrat. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 21st Legislature, 1889.
(5) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Military Service Notes

  • Confederate States Army, Captain, Troop E, Col. Robert Taylor's Cavalry Regiment. Biographical sketch, p. 97. Texans Who Wore the Gray, 1907.

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

22nd R.S. - 1891
Article 5, Constitution of the State of Texas  
Civil Courts of Appeal, Locations for Holding  
Internal Improvements (Chair) 
Irrigation  
Judiciary No. 1  
Public Lands and Land Office  
Quarantine Laws  
Representation and Apportionment on Congressional Districts  
Rules  
21st R.S. - 1889
General Education Bill  
Internal Improvements (Chair) 
Irrigation  
Judiciary No. 1  
Public Lands and Land Office  
Quarantine Station at Galveston, Investigate  
Reports of the Supreme and Appellate Courts, Investigate  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.