M.M. Hancock

Martin McFerrin Hancock

Full Name: Martin McFerrin Hancock
Date of birth: June 22, 1840
Date of death: February 24, 1913

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 77 Jan 8, 1889 - Jan 13, 1891 21st (1) (2) (3)   Democrat Goldthwaite / Brown   Brown, Comanche

(1) W.M. Hancock, Goldthwaite, Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) Goldthwaite, now in central Mills County, was established in 1885 in what was then southern Brown County. Handbook of Texas Online.
(3) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Military Service Notes

Other Resources

  • Martin McFerrin/McFarrin Hancock and Nancy Adeline Harmon, parents of Auther Eleonzo Hancock, John Robert Hancock, Charles Hancock, all born in Bagdad, Williamson County from 1878-1884.
    Census of 1880 - Martin M. Hancock, Williamson County, age 39, born circa 1841 in Tennessee, farmer, wife Adaline.
    Census of 1900 - M.M. Hancock, Mills County, age 60, born June 1840 in Tennessee, farmer, wife Nancy A.
    Census of 1910 - Martin M. Hancock, Mills County, age 69, born circa 1841 in Tennessee, retired farmer, wife Nancy A. FamilySearch. 1880 1900 1910 Texas Births and Christenings, 1840-1981
  • M.M. Hancock, death date 2/24/1913 in Temple, Bell County, Texas; age 72; birthplace Tennessee; farmer. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • M.M. Hancock, birth date 6/22/1840, death date 2/24/1913, burial in Oakview Cemetery, Mullin, Mills County. Find a Grave.

Photographs

  • Photograph. M.M. Hancock, 21st Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

21st R.S. - 1889
Constitutional Amendments  
Counties and County Boundaries  
Privileges and Elections  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.