Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

John Johnson John Johnson
Full Name: John "Rutabaga" Johnson
Date of birth: February 23, 1819
Date of death: August 5, 1899

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 17 Jan 9, 1883 - Jan 11, 1887 18th (2) (3)   19th (1)   Democrat McKinney / Collin   Collin, Denton

(1) Independent, p. 163. Burke's Texas Almanac and Immigrants' Handbook for 1885, 1885.
(2) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas, 1883.
(3) 18th Legislature, Regular Session - All Senators except District 3 and 21 are listed in Roll Call as taking the oath of office, 1/9/1883, p. 2; resolution by Sen. Gooch that the Senators shall now be divided by lot into two classes, 1/10/1883, pp. 5-6; drew term of 4 years. Senate Journal. January 10, 1883 January 9, 1883
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, p. 242. Texas Legislative Manual, 1882-83, 1883.
  • Biographical sketch, pp. 307, 309. Represented De Kalb County, Missouri, in Missouri Legislature in 1856; later moved to Texas and settled in McKinney. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889, 1999.
  • Other Resources
  • Census of 1870 - John Johnson, Collin County, age 50, born circa 1820 in North Carolina, farmer, wife Polly.
    Census of 1880 - John Johnson, McKinney, Collin County, age 60, born circa 1820 in North Carolina, wife Polly. FamilySearch. 1870 1880
  • John Johnson, birth date 2/23/1819, death date 8/5/1899, burial in Johnson Cemetery, New Hope, Collin County. Includes portrait, biographical sketch. Find a Grave.
  • Biographical sketch, p. 83-84. Personnel of the Texas State Government for 1885, 19th Legislature, 1885.
  • Obituary, "Capt. Johnson Dead," The Democrat, 8/10/1899, p. 5, crediting Collin County Genealogical Society. "He was elected as a member of the constitutional convention of Texas in 1875 and also to the State senate afterwards. It was in these bodies, by his earnest advocacy of the farmer's interests, he won from his political adversaries the sobriquet of Rutabaga Johnson which name he graciously accepted and almost invariably signed it to articles for publication." Death date 8/5/1899. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
  • Photographs
  • Photograph. John Johnson, 19th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John Johnson, 18th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 18th session composite photo of Senate members (Senate chamber vestibule, east wall. 2E.V1). State Preservation Board.
  • 19th session composite photo of Senate members (Senate chamber vestibule, east wall. 2E.V1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    19th R.S. - 1885
    Agricultural Affairs (Chair) 
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries  
    Finance  
    Insurance, Statistics and History  
    Purchase of Granite Quarry in Burnet County  
    Retrenchment and Reform  
    Roads and Bridges  
    18th R.S. - 1883
    Agricultural Affairs (Chair) 
    Claims and Accounts  
    Constitutional Amendments  
    Contingent Expenses  
    County and County Boundaries  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Retrenchment and Reform  
    Roads and Bridges  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.