Robert G. Street

Robert Gould Street

Full Name: Robert Gould Street
Date of birth: December 12, 1843
Date of death: October 21, 1924

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 19 Jun 10, 1879 - Jan 11, 1881 16th (1) (2)   Democrat Galveston / Galveston   Brazoria, Galveston, Matagorda

(1) Robert G. Street, sworn 6/10/1879, succeeded Andrew P. McCormick, resigned 4/12/1879. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 16th Legislature, 1st C.S. - Oath of office, 6/10/1879, p. 3; appointed to committees, p. 4. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

  • 39th Legislature, R.S., In Memoriam: James B. Stubbs and Robert Gould Street, 2/25/1925, pp. 635-637. Resolutions - Memorial.

Biographical Sketches

  • Obituary, Robert Gould Street. "R.G. Street, District Judge Since 1903, Dies After Short Illness," 10/22/1924, pp. 1, 3; "Church is Crowded for Street Funeral," 10/24/1924, p. 7; "Honor Memory of Honor Court Head," including resolution adopted by executive committee of the local council - Boy Scouts court of honor, 11/8/1924, p. 12. Galveston Daily News.
  • STREET, ROBERT GOULD (1843-1924). Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, Hon. Robert G. Street, p. 1773. "In politics, an active Democrat." A History of Texas and Texans, 1914.

Military Service Notes

  • Confederate States Army, Sergeant Major. Company I, 20th Alabama Infantry; and Company H, 51st Alabama Cavalry. A History of Texas and Texans, 1914.

Other Resources

  • Evolution of the Law by Judicial Decision: a Paper Read Before the Arkansas and Texas Bar Associations, 7/10/1906, by Robert G. Street, Galveston, Texas. Google Books.
  • The Law of Civil Liability for Personal Injuries by Negligence in Texas, by Judge Robert G. Street, District Judge, Galveston, Texas. Chicago: T.H. Flood and Company, 1911. Google Books.

Photographs

Committee Information top

16th R.S. - 1879
Educational Affairs  
Finance  
Judiciary No. 1  
Revision of Rules  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.