Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

William Schlottmann
Full Name: William Schlottmann
Other surnames: Schlotman, Schlottman
Date of birth: October 4, 1825
Date of death: April 11, 1903

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 16 Feb 8, 1870 - Jan 14, 1873 12th (1) (2)   Radical Republican Brenham / Washington   Washington

(1) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/8/1870. House Journal.
(2) Wm. Schlotman. Party affiliation, Radical, p. 197. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • W. Schlotman, Brenham, Washington County, p. 1743. House Journal. 12th R.S.
  • Wm. Schlotman, p. 5. House Journal. 12th Provisional
  • Biographical Sketches
  • SCHLOTTMANN, WILLIAM (1825-1903). Also listed as Wilhelm. Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, William Schlottman, p. 110. The History of Brenham and Washington County, 1915.
  • Other Resources
  • Census of 1870 - Wm. Schlottman, Precinct No. 3, Brenham post office, Washington County, Member of State Legislature, 45 years old, born in Prussia. FamilySearch. 1870
  • Wilhelm or William Schlottmann - birth date 10/4/1825; death date 4/11/1903. FamilySearch.
  • "In its statistics of the House of Representatives, the State Journal says . . . The tallest member is Hon. B.F. Williams, of Colorado, who measures six feet two inches. The shortest is Hon. Wm. Schlotman, of Washington, five feet, three inches. The heavy man is Hon. J.W. Lane, Democrat, of Dallas, who carries 240 pounds without seeming to mind it." 5/29/1870, p. 2. Galveston Daily News.
  • William Schlottmann. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Federal Relations  
    12th R.S. - 1871
    Federal Relations  
    Roads, Bridges and Ferries  
    12th 1st C.S. - 1870
    Public Debt  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.