Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

William Sheriff
Full Name: William Sheriff
Date of birth: January 14, 1818
Date of death: February 21, 1889

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 13 Feb 12, 1870 - Jan 14, 1873 12th (1) (2)   Radical Republican Richmond / Fort Bend   Austin, Fort Bend, Wharton

(1) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/12/1870, pp. 15-16. House Journal.
(2) Party affiliation, Radical. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Census of 1870 - William Sheriff, Fort Bend County, age 53, born circa 1817 in West India, retired merchant. FamilySearch. 1870
  • Wm. Sheriff, birth date 1/14/1818, death date 2/21/1889, burial in Fulshear Cemetery, Fulshear, Fort Bend County. Find a Grave.
  • Minority report from the Committee on Lawlessness and Violence includes letter from Judge William Sheriff regarding the murder of his son-in-law Wheelock H. Upton," 8/6/1868, pp. 674-677, crediting the Austin History Center, Austin Public Library. Journal of the Reconstruction Convention, Which Met at Austin, Texas, June 1, A.D., 1868, 1870.
  • "A History of Refugio County," The Refugio Timely Remarks, 10/21/1932, p. 4. Included in list of chief justices of Refugio County, "William Sheriff - 1865."
    "Reconstruction," The Refugio Timely Remarks, 12/10/1937, p. 4, crediting Dennis M. O'Connor Public Library. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries). 1932 1937
  • Committee Informationtop
    12th R.S. - 1871
    Agriculture and Stock Raising  
    House Employees, Regulate Pay of  
    Penitentiary  
    State Affairs  
    12th 1st C.S. - 1870
    Agriculture and Stock Raising  
    House Officer and Employee Compensation, Select  
    Penitentiary  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.