W.R. Friend

William R. Friend

Full Name: William Robert Friend
Date of birth: April 27, 1832
Date of death: October 26, 1889

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 24 Jan 13, 1874 - Apr 18, 1876 14th (1) (2) (3) (4)   Democrat Clinton / DeWitt   Aransas, Bee, Calhoun, DeWitt, Goliad, Jackson, Karnes, Live Oak, Refugio, San Patricio, Victoria

(1) Clinton, DeWitt County. Directory of the Members and Officers of the Fourteenth Legislature of the State of Texas . . ., 1874.
(2) Entire Senate went up for reelection due to Senatorial redistricting. Ordinance adopted by Constitutional Convention of the State of Texas, 1875. Remained in effect from its passage until first reapportionment after 1880 Census. University of North Texas Libraries, The Portal to Texas History. Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(3) 14th Legislature, Regular Session - Roll call of Senators elect, oath of office administered, 1/13/1874, p. 1. Senate Journal.
(4) "Because of the adoption of the new constitution [of 1876], any member of the 14th Legislature who wished to continue to serve had to run for reelection," p. 220. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889, 1999.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • FRIEND, WILLIAM R. (1832-1889). Settled at Clinton, DeWitt County in 1857; moved from Clinton to Cuero 1877. Handbook of Texas Online.
  • Brief biographical sketch in The Descendants of Captain Thomas Friend, 1700-1760, Chesterfield County, Virginia, Alexandria, Virginia, 1961. William Robert Friend, born 4/27/1832, died 10/26/1889, State Senator, lived in Cuero, Texas. HeritageQuest Online.
  • Biographical sketch, pp. 189-190. Born 4/27/1832, died 1899. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889, 1999.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. W.R. Friend, 14th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

14th R.S. - 1874
Blind Asylum  
Counties and County Boundaries  
Engrossed Bills  
Internal Improvements  
Judiciary  
Mexican Border Troubles  
Militia  
Penitentiary  
Printing  
Removal of Judge J.J. Thornton, 24th Judicial District  
Removal of Judge S.B. Newcomb, 25th Judicial District  
Roads, Bridges and Ferries (Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.