Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Samuel R. Campbell
Full Name: Samuel R. Campbell
Date of birth: 1812
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 4 Aug 12, 1850 - Nov 3, 1851 3rd (1) (2) (3) (4)     Unknown / Unknown   Collin, Cooke, Dallas, Denton, Grayson, Henderson, Kaufman, Van Zandt

(1) District No. 4, represented Grayson, Denton, Dallas, Collin, Henderson, Kaufman, and Van Zandt Counties. Act approved Mar. 1848, 2nd Legislature, ch. 162, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) Entire Senate went up for reelection due to Senatorial redistricting. Act approved Jan. 16, 1850, 3rd Legislature, ch. 44. Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(3) Samuel R. Campbell, in special election 7/22/1850, sworn 8/12/1850, succeeded Albert G. Walker, resigned 3/30/1850. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) 3rd Legislature, 1st Called Session - Oath of office, 8/12/1850, p. 3. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Census of 1850 - S.R. Campbell, Collin County, age 38, born circa 1812 in Tennessee, lawyer, in household with J.A. Campbell.
    Census of 1860 - Saml. R. Campbell, San Bernadino, San Bernadino County, California, age 48, born circa 1812 in Tennessee, lawyer, in household with Julia Ann Campbell. FamilySearch. 1860
  • Mentioned in 3rd Legislature, p. 196. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861, 1990.
  • Committee Informationtop
    3rd R.S. - 1849
    Judiciary  
    Printing and Contingent Expenses  
    Private Land Claims  
    Public Lands  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.