Wendy Davis

Wendy Davis

Full Name: Wendy R. Davis

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 10 Jan 8, 2013 - Jan 13, 2015 83rd (1)   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant
S 10 Jan 13, 2009 - Jan 8, 2013 81st   82nd   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant

(1) 83rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/23/2013, SR 36, pp. 81-82. Drew 2-year term. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

  • Book in LRL collection, 328.764 D299F 2014. Forgetting to Be Afraid: A Memoir, 2014.
  • One of "12 State Legislators to Watch in 2012," January 2012. Governing.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

83rd R.S. - 2013
Economic Development  
Open Government (Vice Chair) 
Transportation  
Veteran Affairs and Military Installations  
82nd R.S. - 2011
Committee of the Whole Senate  
Education  
International Relations and Trade (Vice Chair) 
Open Government, Select (Vice Chair) 
Transportation and Homeland Security  
Veteran Affairs and Military Installations  
81st R.S. - 2009
Committee of the Whole Senate  
Education  
International Relations and Trade (Vice Chair)  
Transportation and Homeland Security  
Veteran Affairs and Military Installations  
Veterans Health, Select  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.