Jim Wallace

Full Name: James Price Wallace
Date of birth: April 8, 1928
Date of death: April 17, 2017

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 6 Jan 9, 1973 - Dec 20, 1974 63rd (1) (2) (3)   Democrat Houston / Harris Senate President Pro Tempore (63rd)   Harris
S 6 Jan 12, 1971 - Jan 9, 1973 62nd   Democrat Houston / Harris   Harris

(1) 63rd Legislature - Senate President Pro Tempore, Ad Interim 1st C.S., elected 12/20/1973. Senate Journal.
(2) In Senate, Lindon Williams, in special election 1/11/1975, sworn 1/14/1975, succeeded James P. Wallace, resigned 12/20/1974. In House, Anthony Polumbo, in special election 1/21/1975, sworn 1/23/1975, succeeded Lindon Williams, resigned 12/20/1974. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 63rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/10/1973, pp. 12-13. Drew 2-year term. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Military Service Notes

Other Resources

Texas Monthly's Best and Worst Legislators

  • Named one of 'The Best'. Best and Worst Legislators 1973.

Photographs

  • Photograph. Jim Wallace, 63rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Jim Wallace, 62nd Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

63rd R.S. - 1973
Finance  
Intergovernmental Relations (Chair) 
Intergovernmental Relations Subcommittee on Fire Prevention (Chair) 
Intergovernmental Relations Subcommittee on Interstate Compacts and Reciprocal Agreements  
Intergovernmental Relations Subcommittee on Mass Transit  
Jurisprudence  
Jurisprudence Subcommittee on Civil Matters  
62nd R.S. - 1971
Banking  
Coastal Lands and Waters  
Commerce and Industry  
Economic Development  
Education  
Federal Programs and Relations  
Finance  
Insurance  
Jurisprudence  
Labor and Management Relations  
Licensing and Examining Boards, Interim (Chair) 
Occupational Education, Interim  
Public Health (Vice Chair) 
Public School Finance, Interim  
Traffic Court System  
Transportation  
Urban Education  
Water and Conservation  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.