Joseph E. Lockridge

Joseph E. Lockridge

Full Name: Joseph Edwin Lockridge
Date of birth: July 15, 1932
Date of death: May 3, 1968

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 33-5 Jan 10, 1967 - May 3, 1968 60th (1)   Democrat Dallas / Dallas   Dallas

(1) Zan W. Holmes, Jr., in special election 6/18/1968, sworn 6/24/1968, succeeded Joseph E. Lockridge, died 5/3/1968. First session was 60th 1st Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • LOCKRIDGE, JOSEPH EDWIN (1932-1968). Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, honors, citations, and civic and community activities, pp. 151-154. Negro Legislators of Texas and Their Descendants, 1970.
  • Memorial, June 1968, p. 570. Texas Bar Journal.

Military Service Notes

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

60th R.S. - 1967
Education  
Federal Relations  
Mental Health and Mental Retardation  
Penitentiaries  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.