Glenn Vickery

Glenn Vickery

Full Name: Glenn Wheeler Vickery

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 23-1 Jan 10, 1967 - Jan 22, 1968 60th (1)   Democrat Houston / Harris   Harris

(1) Roy C. Nichols, in special election 5/14/1968, sworn 6/4/1968, succeeded Glenn Vickery, resigned 1/22/1968. First session was 60th 1st Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

60th R.S. - 1967
Claims and Accounts  
Counties  
Juvenile Crime and Delinquency  
Public Lands and Buildings  
Revenue and Taxation  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.