Richard Coke

Richard Coke

Full name: Richard Coke
Biography: Handbook of Texas Online
Party: Democrat
Term as Governor*:  -
Legislative sessions as Governor:
14 R.S. (January 13, 1874 - May 4, 1874)
15 R.S. (April 18, 1876 - August 21, 1876)
Legislative offices:
None
Elected state or federal offices:
Texas Supreme Court Justice (1866- 1867)
Clips:
No clips found.
*Resigned to enter U.S. Senate.
Documents:
Executive Orders (0)
Messages (40)
Proclamations (0)
Speeches (3)
Vetoes  (26)
Other  (2)