Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

William Mynatt Peck
Full Name: William Mynatt Peck
Date of birth: November 11, 1821
Date of death: February 19, 1892

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 19 May 17, 1864 - Aug 6, 1866 10th (1)     Fairfield / Freestone   Ellis, Freestone, Limestone, Navarro

(1) William C. Wilson, sworn 11/5/1863, succeeded Thomas C. Neal, died 9/13/1863. William M. Peck, sworn 5/17/1864, succeeded William C. Wilson, resigned 4/23/1864. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • PECK, WILLIAM MYNATT (1821-1892). Handbook of Texas Online.
  • "Captain William Mynatt Peck" biographical sketch reprinted from the Fairfield Recorder, 7/30/1972. Terry Mason's Family History Site, 1999.
  • Committee Informationtop
    10th R.S. - 1863
    Engrossed Bills  
    Finance  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.