Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

W.A. Johnson Willard Arnold Johnson
Full Name: Willard Arnold Johnson
Date of birth: August 28, 1862
Date of death: May 5, 1923

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 29 Jan 12, 1915 - Jan 14, 1919 35th (1) (2)   34th (3)   Democrat Memphis / Hall Senate President Pro Tempore (35th)   Archer, Armstrong, Bailey, Baylor, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Clay, Cochran, Collingsworth, Cottle, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Floyd, Foard, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hockley, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Throckmorton, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Young
S 29 Jan 10, 1911 - Jan 12, 1915 33rd (4) (5)   32nd (6) (7)   Democrat Memphis / Hall   Archer, Armstrong, Bailey, Baylor, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Clay, Cochran, Collingsworth, Cottle, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Floyd, Foard, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hockley, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Throckmorton, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Young
(1) 35th Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 9/29/1917, 3rd C.S. Senate Journal.
(2) 35th Legislature - 1/9/1917, pp. 1-2, listed in Roll Call of Holdover Senators. Senate Journal.
(3) 34th Legislature - 1/12/1915, pp. 1-2, listed as elected on November 3, 1914. Senate Journal.
(4) "May Run for Senate," 5/8/1914, p. 4, lists L.C. Penry of Plainview, serving unexpired term of J.C. Hunt, deceased, was being urged to run for State Senate; Senator W.A. Johnson of Memphis is serving his first term. . . Wichita Daily Times.
(5) 33rd Legislature - 1/14/1913, pp. 1-4, listed in Roll Call with "holdover Senators." Senate Journal.
(6) 32nd Legislature - 1/10/1911, pp. 1-2, listed in Roll Call as "Senator-elect." Senate Journal.
(7) 33rd Legislature - 1/14/1913, p. 3. Elected on 11/8/1910, for a full period of four years (listed with "hold over senators"). Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 38th Legislature, 2nd C.S., 5/5/1923, p. 196. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • JOHNSON, W.A. (1862-1923). Birth date 8/28/1862, death date 5/5/1923. Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, Senate of the 35th Legislature, "A Look at the Affairs of State: The Real Names and Addresses of Thirty-one Senators With Additional Facts," 3/22/1917, p. 6. Houston Post.
  • 25th Lieutenant Governor: Willard Arnold Johnson. Photo and biographical sketch. Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.
  • Photographs
  • Photograph. Willard Johnson, Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2006
  • Photograph. W.A. Johnson, 32nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W.A. Johnson, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W.A. Johnson, 34th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W.A. Johnson, 35th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 32nd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 33rd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, south wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 35th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • Other Resources
  • "Governor causes much excitement . . . Directs personal remark at state senator, which causes uproar . . . He wants an investigation . . . The resolution introduced asks for thorough probing of activities of James E. Ferguson," 3/4/1917, pp. 1, 6, 12. Galveston Daily News.
  • Committee Informationtop
    35th R.S. - 1917
    Commerce and Manufactures  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Military Affairs  
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing  
    Senatorial Districts  
    Stock and Stock Raising  
    34th R.S. - 1915
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Military Affairs  
    Public Lands and Land Office (Chair) 
    Public Printing  
    Stock and Stock Raising  
    33rd R.S. - 1913
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries (Chair) 
    Educational Affairs  
    Federal Relations  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Military Affairs  
    Mining and Irrigation  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Health  
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing  
    Senatorial Districts  
    32nd R.S. - 1911
    Congressional Districts  
    Constitutional Amendments  
    Federal Relations (Chair) 
    Finance  
    Judiciary No. 2  
    Public Debt, Claims and Accounts  
    Public Lands and Land Office  
    Representative Districts  
    Roads, Bridges and Ferries  
    State Affairs  
    Stock and Stock Raising  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.