Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Bill-chapter cross reference Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lieutenant Governors of Texas Speakers of the House Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes
Library catalog House & Senate Journals General and Special Laws of Texas House & Senate Rules Parliamentary Resources Water resources research guide Impeachment of O.P. Carrillo Codes of 1856 Deceptive Trade Practices Act Gubernatorial Inauguration Materials
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

C.M. Chambers C.M. Chambers
Full Name: Charles McClellan "Mac" Chambers
Date of birth: September 8, 1877
Date of death: March 13, 1933

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 2 Jan 10, 1905 - Jun 27, 1907 30th (1) (3)   29th (2)   Democrat Clarksville / Red River   Delta, Franklin, Hopkins, Red River, Titus
H 4 Jan 10, 1899 - Jan 8, 1901 26th   Democrat Clarksville / Red River   Red River
(1) Chambers resigned 6/27/1907, no successor. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 29th Legislature - 1/10/1905, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal .
(3) 30th Legislature - 1/8/1907, pp. 1-2, listed in "roll of the hold-over Senators." Senate Journal .
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 43rd Legislature, 3/13/1933, p. 825. Death date 3/13/1933, Mayor of San Antonio. Resolutions - Memorial .
  • 43rd Legislature, Senate Simple Resolution 64, 3/13/1933, p. 762. Resolutions - Memorial .
  • Biographical Sketches
  • Mentioned in biographical sketch of father, Hon. Edward Sutton Chambers, married Susie B. Van Dyke, p. 166. Biographical Souvenir of the State of Texas, Containing Biographical Sketches of the Representative Public, and Many Early Settled Families 1889.
  • Biographical sketch, volume 2, p. 250 - Charles McClellan Chambers, birth date 9/8/1877, present mayor of San Antonio. Son of E.S. and Sue Bell (Van Dyke) Chambers. Texas Under Many Flags 1930.
  • Photographs
  • Photograph. C.M. Chambers, 26th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. , 29th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. C.M. Chambers, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 29th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 30th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 26th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Other Resources
  • "Mayor Chambers dies of heart attack," "Public rites planned for mayor," "Friends pay tribute," "House passes resolution of grief," and Editorial, "Mayor Chambers, a gallant fighter," 3/13/1933, p. 1, 7, 10. San Antonio Light .
  • Committee Informationtop
    30th R.S. - 1907
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Debts, Claims and Accounts  
    Towns and City Corporations (Chair) 
    29th R.S. - 1905
    Agricultural Affairs  
    Confederate Home, Investigate  
    Constitutional Amendments  
    Federal Relations  
    Internal Improvements  
    Military Affairs (Chair) 
    Newspaper Reports, Investigate, Special  
    Public Debts, Claims and Accounts  
    Public Health  
    Public Land and Land Office  
    26th R.S. - 1899
    Federal Relations  
    Judiciary No. 2  
    Labor  
    Privileges and Elections  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.